Visszatekintő 2024 történéseire- Az első negyedév

Januártól áprilisig 88 új kliens – ebből 4 hozzátartozó – érkezett a Drogambulanciára. A cannabist elkezdte megelőzni a kristályt, illetve más dizájner drogot fogyasztók száma. A klienseink ellátása mellett 6 iskola diákjainak tartottunk prevenciós előadást és sorra érkeztek az egyetemi hallgatók is gyakorlatra.

✍️Telt házas előadással indítottuk az évet az Ambulancián. A Kossuth Lajos Evangélikus Gimnázium és Pedagógiai Szakgimnázium tanulói jártak nálunk. Az őket kísérő pedagógusok szerint is hatalmas élmény volt, sok-sok hasznos információval.
✍️Februárban a Magister Gimnázium tanulói jöttek, láttak és bármikor vissza is jöhetnek. Nyitottak, okosak, kérdezni merő és tudó fiatalok voltak ők. A prevenciós előadásunkon részt vett Nagy Krisztina is, aki fiát vesztette el a kábítószer miatt.
✍️Ugyancsak februárban a Miskolci Egyetem gyógypedagógus képzés, pszichopedagógia szakirány hallgatói töltötték nálunk egész napjukat, akiknek Nikoletta mesélt a függőségéről, küzdelmeiről, és arról, hogy milyen segítséget kap tőlünk.
✍️Ezen a napon délután megtelt az előterünk. A Kossuth Lajos Evangélikus Gimnázium és Pedagógiai Szakgimnázium 10. évfolyamos pedagógiai ágazat tanulói érkeztek hozzánk. Egy igen jó hangulatú prevenciós előadáson vettek részt, ahová beültek a gyakorlatra hozzánk érkező pszichopedagógus hallgatók is.

✍️Márciusban a Miskolci Egyetem gyógypedagógus hallgatói utolsó gyakorlati napjuk töltötték a Drogambulancián, és beültek a Kossuth Lajos Evangélikus Gimnázium és Pedagógiai Szakgimnázium 11. évfolyamos biológia tagozatos tanulóinak tartott prevenciós előadásunkra is. Verebélyi Bóna Tímea, a középiskola oktatója azt mondta, az osztályok sorra jelzik, hogy ők is hallani akarják az előadást és szeretnék ők is megismerni a Drogambulancia munkáját.
✍️Elbúcsúztunk a hallgatók egyik csoportjától, de érkeztek a Miskolci Egyetem Egészségügyi Karának Ifjúsági szakvédőnő mesterképzés hallgatói. Megismerték a Drogambulancia szolgáltatásait, valamint a problémakezelésben és a prevencióban alkalmazott módszereinket, és nem utolsó sorban az itt dolgozó szakembereket. Így már ők is tudják, hová küldhetik azokat a fiatalokat, akiknek segítségre van szükségük vagy azért, mert szerhasználók, (vagy még nem) vagy mert a közvetlen családjukban van szerhasználó.
✍️Még mindig március: A prügyi Móricz Zsigmond Általános Iskolában voltunk prevenciós előadást tartani. Fantasztikus iskola, fantasztikus tanulókkal. Hogyan lehetséges ez? Hát úgy, hogy fantasztikusak a pedagógusai! Itt nem csak a gyerekek érkeznek szinte haza, de mi is így éreztünk, amikor beléptünk az iskolába. A szerencsi Egyesített Szociális és Egészségügyi Intézet Család és Gyermekjóléti Központja keresett meg minket, hogy szeretnének egy prevenciós előadást a prügyi iskolásoknak. Az előadáson 7. és 8. osztályosok vettek részt. Köszönjük a fotókat Tiszlavicz Csabának, az iskola igazgatójának és az elismerő szavakat is.
✍️Egy másik napon a Kossuth Lajos Evangélikus Szakgimnázium biológia tagozatos tanulói érkeztek hozzánk. Körbejárták az Ambulanciát, majd előadást hallhattak a kábítószer,- alkohol-, gyógyszer valamint viselkedésfüggőség hatásairól. Most is elmondtuk, hogy a marihuána fogyasztása illegális, a biofű nem azért kapta ezt a nevet, mert egészséges, és hogy a nyugtatók, antidepresszánsok veszélyesek, ha nem azok szedik, akiknek azokat felírták. Alkohollal keverve pedig kiszámíthatatlan a hatása. Már nem csak hisszük, de tudjuk, hogy a tudás életet menthet.

✍️Áprilisban a Drogambulancia Alapítvány adott helyet – és persze résztvevője is volt – a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által szervezett „Rehabilitáció-felépülés alapú elvek, állapotfelmérés és útmutató a fejlesztési tervhez” képzésnek. A képzésen résztvevő segítő szakemberek az Alsózsolcai Gondozási Központtól, a Boldogkőváraljai Görögkatolikus Parókia Boldog Házi Gondozó Szolgálattól, a Máltai Szeretetszolgálat Idősek Otthonától, a Napfényt az Életnek Alapítványtól és a MAON Református Szeretetotthontól érkeztek. És ez így volt még három alkalommal.

✍️Ugyancsak áprilisban a Sátoraljaújhelyi Polgármesteri Hivatal Dísztermében mutatta be a Drogambulanciát az Alapítvány elnöke az ottani Egyesített Szociális Intézmény Család-és Gyermekjóléti Központ felkérésére. A szakmaközi megbeszélést Szamosvölgyi Péter polgármester nyitotta meg, aki kendőzetlenül beszélt a droghelyzetről, kiemelten az újtípusú kábítószerek okozta problémákról. A polgármester, a jelenlévő Dankó Dénes alpolgármesterrel és a jelzőrendszer tagjaival közösen keresik a megoldást, amit – mint mondták – meg is fognak találni. Ehhez ajánlotta fel segítségét a Drogambulancia Alapítvány. A terv „közelebb vinni” a Drogambulancia szolgáltatásait Újhelyhez.

✍️Egy április hétfőn csaknem 50 diáknak tartottunk prevenciós foglalkozást a Miskolci SZC Baross Gábor Üzleti és Közlekedési Technikumban. Másnap délelőtt pedig a putnoki Északi ASzC Serényi Béla Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola tanuló jártak nálunk. Délután Sátoraljaújhelyen mutatkozott be a Drogambulancia. Csütörtökön pedig a Miskolci Egyetem hallgatói voltak nálunk gyakorlaton.

✍️Még mindig április : a Széchenyi István Általános és Alapfokú Művészeti Iskola nyolcadikosai jártak ma nálunk prevenciós előadáson. Továbbra is várjuk az iskolás csoportokat. És mit kapnak tőlünk?Egy másfél órát, ahol tabuk nélkül hallanak a szenvedélybetegségről, a drogok, az alkohol, gyógyszerek és a túlzásba vitt energiaitalok fogyasztásának hatásairól.Egy lehetőséget, hogy megismerjék az intézmény működését, az itt dolgozókat. Hisszük, hogy ezekkel a látogatásokkal/előadásokkal egyrészt megelőzhető, hogy ők is drog-, alkohol- vagy gyógyszerfüggőkké váljanak. Másrészt, ha megismerik Ambulanciánkat, az itt dolgozókat, akkor a későbbiekben már tudják honnan, hol kell segítséget kérni.