A tudás életet menthet! – prevenció érdekesen, hitelesen, közérthetően
Alapítványunk merőben új utat választott, amikor 2023-ban nyitottá tettük a Drogambulanciát és „házhoz hívjuk a fiatalokat”. Programunk keretében a csütörtöki napokon délelőtt 10 órától, alkalmanként 120 percben tartunk prevenciós előadásokat/foglalkozásokat maximum 20 fős iskolai csoportok részére a Drogambulancia Alapítvány székhelyén. Tabuk nélkül, közérthetően, a diákok nyelvén.
2023 óta több mint kétezer gyerek ismerhette meg a Drogambulanciát, az itt dolgozókat, de meghívásra több külső helyszínen is voltunk előadást tartani.
2023-ban 8 miskolci középiskola több osztállyal és 8 vidéki iskola diákjai jártak nálunk.
2024 évben 12 miskolci középiskola több osztállyal járt nálunk és 12 vidéki iskolában voltunk prevenciós előadást tartani. Köztük a mezőcsáti iskolában, ahol a prevenciós előadásunkon 9 és 16 éves kor közötti fiatalok voltak jelen. Azok a gyerekek is, akikre bedrogozva, ájultan találtak rá az úttesten májusban.
Tapasztalataink szerint rendkívüli az igény mind az oktatási intézmények, mind a tanulók részéről az információra, a szakszerű tájékoztatásra. A tudás, a tájékozottság ugyanis életet menthet. Előadásaink szlogenje is ez: A tudás életet menthet! Ezeken a foglalkozásokon a diákok mindent megtudhatnak a függőségek kialakulásáról, a szenvedélybetegségről, a drogok, az alkohol, gyógyszerek és a túlzásba vitt energiaitalok fogyasztásának hatásairól. A diákok kérdéseiből egyértelművé vált az, amit eddig is sejtettünk, hogy nagy a baj. A tizenévesek nagy része úgy próbálja ki, vagy fogyasztja – akár rendszeresen- a kábítószereket, az alkoholt és a nyugtató hatású gyógyszereket, energiaitalokat, hogy egyáltalán nincsenek tisztában annak hosszú távú, káros következményeivel. Előadásaink után mindig van egy-két diák, akik ott maradnak és négyszemközti beszélgetést kérnek tőlünk akár érintettségük okán, akár azért, mert a családjukban, vagy baráti körükben van szenvedélybeteg.
Az előadásokat a Drogambulancia Alapítvány szakképzett munkatársai tartják. Pszichológus, addiktológiai konzultáns, aki tapasztalati szakértő is, mediátor-coach, mentálhigiénés szakember, pszichopedagógus.
A Drogambulancián megtartott 90 perces előadásokat Alapítványunk 20.000 forint/alkalom tudja vállalni. Külső helyszín miskolci iskolák esetén 35.000 forint/alkalom. Külső helyszín vidéki iskolák, intézmények esetén 45.000 forint/alkalom.
Vélemények előadásainkról:
A Miskolci SZC Bláthy Ottó Villamosipari Technikum 9. osztály: A 45 darab kitöltött kérdőívből az derült ki, hogy prevenciós előadásaink érdekesek, hitelesek, érthetőek, őszinték, hasznosak és izgalmasak, az elhangzottakról pedig a legtöbb gyerek biztosan beszél majd a barátaival, a családtagokkal, szülőkkel. Kérdőívünket az egyik pedagógus is kitöltötte, aki azt írta, hogy „fiatalokhoz közeli stílusban, nem tiltva, hanem tájékoztatva adja át az infót”
A putnoki Serényi László Általános Iskola pedagógusa a Drogambulancia prevenciós előadása után: „Sok előadást hallottam már, de ennyire jót még nem. Ezt a gyerekek érdeklődése, aktivitása is alátámasztotta. Gratulálok hozzáállásukhoz, fogom Önöket ajánlani.”
Így írtak rólunk a kazincbarcikai Szalézi Gimnázium facebook oldalán:
„Tabuk nélkül a drogokról, az alkoholról, a gyógyszerekről.”
A miskolci Drogambulancián jártak szalézis diákok, hogy megismerkedjenek az intézmény működésével, és tudják, hová kell fordulni, ha esetleg egy barátjuk, diáktársuk drogproblémával vagy más függőséggel küzd. Az ambulancia elhivatott munkatársai örömmel fogadták a tanulókat. Megmutatták az ambulanciát, majd egy másfél órás kötetlen beszélgetés kezdődött, hiszen diákjaink mindent tudni akartak mind a szakmával, mind a függőségekkel, mind pedig az intézmény életével kapcsolatban, a szakemberek pedig közérthetően válaszoltak a kérdésekre. A diákok egész másra számítottak; tartottak a helytől, sokkal inkább egy betegekkel teli helyet képzeltek el. Az ambulancia – szakembereivel együtt- viszont rendkívül barátságos és nyitott hely.” Bár normál esetben 45 percet sem bírnak a fiatalok koncentráltan figyelni, a másfél óra úgy repült el, hogy észre sem vették.”
A visszajelzésekből és az iskolások által kitöltött kérdőívből azt látjuk és halljuk, hogy előadásaink után a diákok kortárssegítőként kezdenek működni. (Elmondják diáktársaiknak, hozzátartozóiknak, családtagjaiknak amit nálunk hallottak és figyelmeztetik egymást.)
Hisszük, hogy ezekkel a látogatásokkal/előadásokkal egyrészt megelőzhető, hogy ők is drog-, alkohol- vagy gyógyszerfüggőkké váljanak. Másrészt, ha megismerik Ambulanciánkat, az itt dolgozókat, akkor a későbbiekben már tudják honnan, hol kell segítséget kérni.
Elérhetőségeink: +3646/431-310
E-mail: drogprevencio@gmail.com