„Furcsa ezt belátni, de ha nem ismertem volna meg ezt a helyet, akkor már nem élnék.”

Az „elterelés”

Borsod-Abaúj- Zemplén és Heves Vármegyében a Drogambulancia Alapítvány végzi az elterelést.  Ez egy hatósági eljárás, melynek részeként elterelő kezelést nyújtunk a szert kipróbáló, illetve alkalmi szerfogyasztók részére. Olyan prevenciós beavatkozás, melyet a büntetőeljárás alternatívájaként az eljáró hatóság (rendőrség, bíróság, ügyészség) ajánl fel. A hozzánk érkezők minden segítséget megkapnak. Nem kell külön szakorvoshoz menniük, a miskolci Drogambulancián, a szakorvosi állapotfelmérés után, már el is kezdhető az elterelés, és nem csupán mentesülhetnek a büntetés alól, de a fél évig tartó programban komoly önismeretre is szert tehetnek szakembereink segítségével. Fél éven keresztül hetente egy órában találkoznak a kliensek a kijelölt mentorukkal vagy a csoportfoglalkozásokon vagy egyéniben.

 Az elterelés formái Drogambulanciánkon:

  • kábítószer-használatot kezelő más ellátás
  • megelőző-felvilágosító szolgáltatás
  • kábítószer-függőséget gyógyító kezelés

Hogy a kliens melyikre járhat, pszichiáter szakorvos állapítja meg. Ez a vizsgálat az előzetes állapotfelmérés.

„Igazából azért jöttem ide, mert muszáj volt és most olyan dolgokról beszélek, amit még soha senkinek sem mondtam el és soha senki nem kérdezett meg.”

Az elterelést kábítószer-függők esetében drogfüggőséget gyógyító kezelésen, alkalmi droghasználók esetében kábítószer-használatot kezelő egyéb ellátáson, vagy felvilágosító-megelőző szolgáltatáson való részvétellel kell teljesíteni.

Az a kliens, aki vállalta a hat hónapos programon való részvételt, hogy ezzel kiválthassa a büntetést, amit kábítószer (illegális szer) fogyasztás, birtoklás miatt szabnának ki rájuk köteles többek között:

  • Betartani az intézmény házirendjét.
  • A foglalkozásokon pontosan megjelenni, azokon aktívan részt venni.
  • A megbeszélt időpontokról történő távolmaradását előre jelezni.
  • Együttműködni az ellátást biztosító intézménnyel.

Erre egy eljárásban csak egyszer kerülhet sor és egy év időtartamra. Ez alatt az idő alatt kell a gyanúsítottnak igazolnia a hat hónapos folyamatos kezelésen való részvételt – ha az egy év alatt az igazolást benyújtják, úgy a büntető eljárást meg kell szüntetni. Ha ezt valaki elfelejtette, vádat emelnek ellene, de még az elsőfokú ítélet meghozataláig csatolhatja az okiratot. Tehát ha valakit elkap a rendőrség, akkor a biztonság kedvvért célszerű a kezelést minél hamarabb elkezdenie, nem kell feltétlenül megvárni a hivatalos határozatot, illetve ha kicsúszik a határidőből fontos, hogy a tárgyalásra már legyen igazolása.

Program megszakadása

Ha a kliens egy hónapnál régebben nem jelenik meg, (pontosan 30 napon belül) megszakad az elterelés, ismét az elejétől kell kezdeni. Ilyenkor elvész az addigi megjelenés, elölről indul a 6 hónap. Ha a kliens önhibáján kívüli, igazolt okból maradt távol 30 napnál tovább, ebben az esetben nem szakad meg az elterelés, de a 30 napon túli napokkal az elterelés kurzus hat hónapja meghosszabbodik.

Mikortól?

Nyomozás felfüggesztése, vádemelés elhalasztása, illetve bírósági eljárás felfüggesztése esetén, valamint előzetes állapotfelmérés után lehet megkezdeni a megelőző-felvilágosító (elterelés) szolgáltatást.

Milyen iratokra, van szükség, a szolgáltatás megkezdéséhez:

1. az eljáró nyomozó hatóság által kiadott tanúsítványra, vagy az ügyészi vádelhalasztó határozatra, vagy a bíróság eljárást felfüggesztő határozatra,

2. személyazonosságot igazoló okiratokra,

3. az előzetes állapotfelmérés eredményéről szóló írásos tájékoztatóra, amelyet az állapotfelmérést végző intézmény ad ki. A tájékoztatásnak tartalmaznia kell, az érintett személyre vonatkozó diagnózist, a szolgáltatás indokolt formáját, illetve a szolgáltatást nyújtó intézményeket.

A szolgáltatás időtartama, folyamatossága, megkezdése:

1. A szolgáltatás igénybe vétele önkéntes, 6 hónapig tartó, 24 órás időintervallumban történik.

2. A megelőző – felvilágosító szolgáltatás ¼ része, azaz 24 órából 6 óra, egyéni esetkezelés módszerével valósul meg. A fennmaradó 18 óra, 10, maximum 15 fős csoportokban, csoportfoglalkozások keretein belül történik.

„Ezelőtt mindennap füveztem, nem is terveztem letenni. Sohasem gondoltam volna, hogy egyszer azt mondom: már három hónapja tiszta vagyok.”